Sakartvele pradėjo veikti lietuviškos saulės elektrinės, kurių gaminama energija užtikrins patikimesnį ir efektyvesnį vandens tiekimą Sakartvelo gyventojams. Klimato kaitos programos lėšomis Gardabani regione įrengta daugiau nei 200 kW galios saulės elektrinė. Dar dvi beveik 300 kW šiais metais įrengtos elektrinės gamina elektrą Sakasheti ir Skra karo pabėgėlių stovyklų bendruomenėms.
Iki šiol dėl gana nestabilaus elektros tiekimo Gardabani regione neretai sutrikdavo ir vandens tiekimas. Šiame regione iš viso yra 15 vandens tiekimo sistemų, o įrengta saulės elektrinė ne tik pagamins apie trečdalį šioms sistemoms reikalingos elektros, bet ir užtikrins stabilesnį vandens tiekimą.
Dar didesnį lietuviškų saulės elektrinių poveikį junta keli šimtai Sakartvelo vidinių karo pabėgėlių šeimų, persikėlusių iš Rusijos okupuotų teritorijų.
„Lietuvai skyrus finansavimą saulės elektrinės įrengtos iš viso jau trijose pabėgėlių stovyklose: Karaleti, Sakasheti bei Skra vietovėse. Tai iš tiesų socialiai labai jautrios bendruomenės, bėgusios nuo karo. Iki šiol išlaidos už elektros energiją buvo didelė našta, o dabar 280 kW elektrinėse gaminama elektra pabėgėlių stovykloms tiekiama visiškai nemokamai. Už tai mes dėkingi Lietuvai“, – pasakoja Otaras Tsotniashvili, Eredvi savivaldybės, kurios gyventojai dėl Rusijos okupacijos 2008 metais buvo priversti persikelti į pabėgėlių stovyklas, meras.
„Lietuva visuomet buvo ištikimas Sakartvelo partneris, palaikantis ne tik požiūrį į laisvę, demokratiją, bet ir siekius aplinkosaugos srityse. Nuo 2019 m. šioje šalyje įgyvendinama daugiau kaip 10 projektų, apimančių kelias dešimtis objektų, kurių bendra galia siekia apie 3 MW. Bendra projektų, finansuojamų Klimato kaitos programos lėšomis, Sakartvele vertė siekia daugiau kaip 4 mln. eurų,” – sako Jonas Balkevičius, APVA Nacionalinių programų valdymo departamento direktorius.
Pasak J. Balkevičiaus, jaučiame didelį vietinių bendruomenių dėkingumą ir supratimą, kad atsinaujinanti energetika yra vienas geriausių ginklų prieš klimato kaitą.
Paramą besivystančioms šalims klimato kaitai švelninti Lietuva teikia vykdydama Jungtinių Tautų Bendrosios klimato kaitos konvencijos įsipareigojimus. Pagrindinis šių projektų tikslas – mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį besivystančiose šalyse.