Rytoj, gegužės 29 d., 11 val. Dieveniškių istorinio regioninio parko lankytojų centre bus atidaryta naujoji jo ekspozicija, supažindinanti su šio parko gamtos ir kultūros vertybėmis, archajišku Dieveniškių kraštu.
Šis kraštas pasižymi lėkštais kalvų šlaitais ir erdviomis lomomis. Jo nepasiekė paskutinis apledėjimas. Aukščiausia parko vieta siekia net 262,6 m virš jūros lygio. Etnografinių kaimų kraštovaizdį suformavo XVI a. vykusi Valakų reforma. Gaujos upės slėnyje ir kalvotose vietovėse tarp Poškonių ir Dieveniškių paskiromis grupėmis išsidėstę net trylika gatvinių kaimų su gerai išlikusia rėžine žemėvalda.
Lankytojų centre nuo vieno eksponato prie kito veda drugelis ir juosta, vadinamasis „šniūras“ („mūs laukai šniūreliais ėjo…“). Pirmajame aukšte vyrauja turistinė ir gamtinė informacija, girdėti gamtos garsai – ošimas, čiurlenimas. Tūriniame parko makete nurodyti lankytini objektai, pažintiniai maršrutai. Siūloma aplankyti Bėčionių piliakalnį, pilkapynus, mitologinius akmenis, Grybiškių ąžuolą, Gaujos upės gamtos taką, etnografinius Rimašių, Žižmų kaimus ir kitas įdomias šio krašto vietas. Žemėlapyje sužymėti visi turistiniai maršrutai – pėsčiomis, dviračiu ir automobiliu.
Nuvedusi į į antrąjį Lankytojų centro aukštą juosta virsta rėžinio kaimo gatve. Čia galima sužinoti apie tokio kaimo struktūrą, sodybų pastatus, mažąją architektūrą, susipažinti su šiam kraštui būdingais amatais, buities rakandais, apranga, paklausyti Dieveniškių šnektos.
Dieveniškių istorinio regioninio parko lankytojų centro ekspozicija įrengta, įgyvendinant ES struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas“. Tai bendras Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos ir Dieveniškių istorinio regioninio parko direkcijos veiklos rezultatas.
Remiantis am.lt ir vstt.lt inf.
Ekspozicijos tema – „Etnokultūros paveldas" / vstt.lt nuotr.