APVA švenčia savo 20 metų veiklos jubiliejų

Vasario 14-oji – diena, kuomet įkurta Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). Šiemet ji mini veiklos 20-metį. Per šį laikotarpį įgyvendinta šimtai aplinkosaugos projektų, kurie iš esmės pagerino mūsų šalies aplinką ir žmonių gyvenimo kokybę.
„Švęsti 20 metų jubiliejų pradedame nuo žodžio „ačiū“. Visiems – projektų vykdytojams, pareiškėjams, mūsų darbuotojams. Jūsų visų dėka turime švaresnį orą ir vandenį, daugiau gaminančių vartotojų, mažiau CO2 keliuose ir tiesiog gražesnę aplinką. Linkiu, jog entuziazmas neblėstų ir toliau visi drauge aplinkosaugines idėjas verstume realybe“, – sako APVA direktorius Ignotas Šalavėjus.
Administruojant Europos Sąjungos investicijų lėšas Lietuvoje įgyvendinta daug vandentvarkos projektų: pastatytos arba rekonstruotos 207 nuotekų valyklos, 122 vandens gerinimo įrenginiai, nutiesta bei rekonstruota daugiau kaip 7300 km vandentiekio ir nuotekų tinklų – kas net 4 kartus apjuostų Lietuvos teritoriją. Prie šių tinklų prisijungė apie 235 tūkst. gyventojų. Tai prilygsta kone Kauno miesto gyventojų skaičiui.
Didžiuosiuose Lietuvos miestuose sutvarkyta paviršinių (lietaus) nuotekų surinkimo infrastruktūra, užtikrinanti, kad po staigių liūčių iškrentantis lietaus vanduo būtų surenkamas iš daugiau kaip 4200 ha teritorijos – kas iš esmės atitinka Alytaus miesto dydį.
Sukurta nauja pažangi atliekų tvarkymo sistema: uždaryti 808 šiukšlynai ir sąvartynai, įrengta  11 regioninių ir 1 pavojingų atliekų sąvartynas.
Lietuvos gyventojai naudą pajuto ir įgyvendinus saugomų teritorijų, taip pat praeityje užterštų teritorijų, vandens telkinių gerinimo darbus, Baltijos pajūrio juostos tvarkymo ir kitus projektus.
Nuo 2019 m. APVA pradėjus administruoti žaliosios energetikos projektus, papildomai gaminančiais vartotojais tapo daugiau kaip 13,5 tūkst. gyventojų. 11 tūkst. iš jų įsirengė saulės elektrines namų ūkiuose, o likusi dalis įsigijo jas iš saulės parkų. Visos įrengtos elektrinės kasmet turėtų pagaminti beveik 100 mln. kWh elektros energijos.
Tvariau ir švariau šildyti savo namus pradėjo apie 10 tūkst. gyventojų.
Taip pat prieš kelis metus APVA pradėjo finansuoti ir darnaus judumo skatinimo projektus. Aplinkai draugiškas transporto priemones jau pasirinko beveik 30 tūkst. gyventojų. Kone tiek pat – daugiau kaip 28 tūkst. – sunaikinta ir taršių automobilių. Pastarieji sudarytų ištisą kamštį nuo Vilniaus iki Kauno.
Nuo pernai metų pabaigos, APVA buvo įsteigtas ir naujasis pastatų renovacijos kompetencijų centras. Jam tenka svarbus vaidmuo įgyvendinant Vyriausybės iškeltą tikslą spartinti renovacijos mastą ir siekti, kad 2050-aisiais pastatai Lietuvoje energiją vartotų ypač taupiai.
„Ateinantį 20-metį APVA laukia ilga ir kupina iššūkių kelionė. Bet atsiveriantis kelias neatrodo bauginančiai, nes žinome, kokia kryptimi turime eiti. Mūsų visų bendras siekis mažinti CO2. Ir tai sėkmingai darome jau šiandien“, – sako Ignotas Šalavėjus.

Dalintis socialiniuose tinkluose