Atliekas netrukus rūšiuos šiuolaikiška gamykla

Dar šį rudenį šalia Marijampolės regioninio sąvartyno, Uosinės kaime, turi pradėti veikti nauja atliekų rūšiavimo gamykla. Tai bus viena iš aštuonių statomų tokio tipo įmonių šalyje.

 

Didžiuliai kiekiai


Iš visų Marijampolės apskrities savivaldybių, tarp jų – ir iš Vilkaviškio, surenkamos mišrios komunalinės atliekos keliauja į regioninį sąvartyną.


Dėl didžiulio atvežamų šiukšlių kiekio jo sekcijos užpildomos kur kas greičiau, nei buvo tikėtasi.


Vien pernai į regioninį sąvartyną buvo atgabenta daugiau nei 52 tūkstančiai tonų atliekų.


Siekiant sumažinti į sąvartyną patenkančių atliekų kiekį, šį pavasarį pradėti statyti 2 hektarus ploto užimantys mechaninio-biologinio apdorojimo įrenginiai.


Bendra projekto vertė – apie 10 mln. eurų. Didžioji dalis lėšų yra skirta iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, kitos lėšos – UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) dalis.


Iš šio projekto lėšų 346 tūkst. eurų buvo skirta įsigyti kompostavimo dėžėms, kurių visos apskrities individualių namų valdų bei sodų bendrijų sklypų savininkams išdalyta beveik 14 tūkstančių.


Į sąvartyną – tik maža dalis

 

Planuojama, jog per metus mechaninio-biologinio atliekų rūšiavimo įrenginiai bus pajėgūs išrūšiuoti ir perdirbti iki 63 tūkst. tonų atliekų.


Naujojoje įmonėje ketinama įdarbinti per 20 žmonių. Iš viso regiono suvežtos atliekos čia bus rūšiuojamos tiek mechaniniu, tiek rankiniu būdu. Iš bendro atliekų srauto kruopščiai atskirtos antrinės žaliavos bus tiekiamos perdirbti, iš biologiškai skaidžių atliekų bus gaminamas kompostas. Taip pat iš atliekų per metus planuojama pagaminti apie 16 tūkst. tonų aukšto kaloringumo kietojo atgautojo kuro. Jis keliaus į šilumą ir elektrą gaminančias jėgaines.


Taigi, tik nedidelė po rūšiavimo likusi atliekų dalis bus laidojama regioniniame sąvartyne – teigiama, jog ten galės patekti ne daugiau kaip 18 proc. atvežamų šiukšlių.


Nerūšiavimas kels kainą


Rūšiavimo darbas, kurį už gyventojus atliks gamykla, nemokamas nebus. Už kiekvieną toną į gamyklą patenkančių atliekų yra numatytas 22 eurų įkainis. Tad ar pradėjusi veikti atliekų tvarkymo įmonė neiškeis atliekų tvarkymo paslaugų kainos?


– Mano skaičiavimais, jei žmonės atliekų nerūšiuos ir mechaninio-biologinio apdorojimo įrenginiai bus maksimaliai apkrauti, kainos, žinoma, didės: per metus vienam asmeniui turėtų prisidėti apie 6 eurus. Bet jei žmonės rūšiuos sąžiningai, kaina neabejotinai bus mažesnė, – teigė Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Bagušinskas.


Komunalinių atliekų, patenkančių į sąvartyną, kaštus kitąmet kilstelės ir Vyriausybės numatytas ekologinis mokestis.


Tad aišku viena: kuo mažiau rūšiuosime, tuo daugiau mokesčių teks mokėti.


Lauksime taromatų


Vis dėlto, pasak A. Bagušinsko, gyventojai tampa sąmoningesni, ir į sąvartyną patenkančių atliekų kiekis mažėja.


– Jei tokia tendencija išliks ir gamykla bus apkrauta kuo mažesniu krūviu, tai mus tik džiugins. Juk gamyklos išlaikymas kainuoja, o pakuočių pavertimas antrinėmis žaliavomis žmonėms nekainuoja nieko. Tikiuosi, kad šiemet bus surinkta ne daugiau kaip 45 tūkst. tonų atliekų, o ateityje žmonės rūšiuos vis atsakingiau ir šie kiekiai tik mažės, – vylėsi MAATC direktorius.


Nuo 2016 m. vasario visoje Lietuvoje įsigalios dar viena naujovė – vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema. Visos parduotuvės, užimančios daugiau nei 200 kv. m, privalės įsirengti taromatus – depozitinei tarai skirtus automatus. Tai neabejotinai paskatins gyventojus antrines žaliavas rūšiuoti geriau.

 

Laikraščio „Santaka“ inf. ir spec.lt nuotr. 

Dalintis socialiniuose tinkluose