Atvirų durų renginys savaitgalį stebino originaliomis darnios aplinkos idėjomis

Praėjusį šeštadienį net keturiuose Lietuvos miestuose surengtas aplinkosaugos idėjas puoselėjantis renginys „Profesoriaus atradimai gamtoje − eksperimentuok kartu!“ kvietė susipažinti su moderniomis aplinkos švarinimo technologijomis, skatino atsakingai rūpintis savo aplinka bei patiems dalintis aplinkos tausojimo idėjomis.


Duris atvėrę keturi aplinkos tvarkymo darbus atliekantys centrai: Vilniaus ir Marijampolės nuotekų valyklos, Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras bei Klaipėdos vandenvietė, demonstravo Europos Sąjungos (ES) Sanglaudos fondo lėšomis įsigytą naujausią įrangą, o interaktyvaus renginio metu dalyviai buvo skatinami susimąstyti ir apie savo įpročius, kurių vaidmuo išlieka svarbesnis už bet kokius technologinius laimėjimus.

 

„Visi žinome, kad net ir pačios moderniausios technologijos yra bejėgės prieš žmones ir jų įpročius, − pastebi renginius organizuojančios Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Personalo ir bendrųjų reikalų skyriaus vyriausioji specialistė Joana Augustauskaitė. −  Deja, blogi įpročiai kartais susiformuoja iš nežinojimo, todėl siekdami suteikti visuomenei daugiau žinių ir inicijavome šį edukacinį renginį.”

 

Pasak iniciatyvos sumanytojų, vieni svarbiausių renginio tikslų buvo paskatinti žmones kaip galima taupiau naudoti vandenį, išmokyti teisingai tvarkyti, rūšiuoti atliekas. Vandens valyklose bei atliekų tvarkymo centre atvykusieji taip pat sužinojo, kaip susidarę nebereikalingi produktai, pavyzdžiui, dumblas ar kitos biologinės atliekos, gali būti verčiami į naudingą elektros ir šilumos energiją, gamtines dujas. Tam naudojamos technologijos Lietuvoje yra ne tik vienos moderniausių, bet ir tarnauja pavyzdžiu kitoms Europos šalims.

 

Klaipėdiečiai galėjo įsitikinti, jog jų stalą pasiekia tik švarus geriamasis vanduo, apsilankę ekskursijoje po Klaipėdos I-ąją vandenvietę. Po rekonstravimo, kuriam ES skyrė per 5 mln. eurų, čia įdiegtos naujos kartos technologijos užtikrina efektyvų fluoro ir amonio šalinimą iš geriamojo vandens, todėl dabar miestą pasiekiantis vanduo visiškai atitinka visus higienos normos reikalavimus ir yra saugus gerti.

 

Renginiais visuose miestuose susidomėjo apie 200 lankytojų, iš jų nemaža dalis – šeimos su mažais vaikais bei moksleiviai. Pastarieji susilaukė ypatingo dėmesio.


Renginiuose buvo paskelbti moksleiviams organizuoto konkurso „Atradimai gamtoje“ laimėtojai. Pastarieji buvo išrinkti atsižvelgiant į jų darbų originalumą, kūrybiškumą bei sugebėjimą perteikti aplinkosaugos tematiką. 


1-ąją vietą 5-8 klasių moksleivių kategorijoje pelnė Klaipėdos ,,Verdenės“ progimnazijos 8 c klasės auklėtiniai. 9-12 klasių 1-osios vietos laimėtojai buvo paskelbti Marijampolės savivaldybės Igliaukos Anzelmo Matučio gimnazijos III G klasės gimnazistai. Šioms 2-iems klasėms atiteks bilietai į kino teatrą. Taip pat visiems buvo suteikta galimybė rinkti ir įdomiausią moksleivių darbą Agentūros ,,Facebook" profilyje. Nugalėtojais tapo Klaipėdos Vydūno gimnazijos moksleiviai, surinkę 108 ,,Like“ paspaudimus. Už suorganizuotą talką netoli Eketės piliakalnio jie bus apdovanoti specialiais Agentūros prizais.


Pasak renginio organizatorių, pagrindinė tikslinė auditorija jauni žmonės pasirinkti ne šiaip sau: „Visi žinome, kad edukaciją reikia pradėti nuo jaunimo, kurių įpročiai dar tik formuojasi, – teigia J. Augustauskaitė. – Be to, jie ir savo tėvus, senelius ir kitus artimuosius gali paskatinti keisti savo elgesį taip, kad gamtiniai ištekliai būtų naudojami racionaliai. Todėl auganti karta gali paskatinti nemažai teigiamų pokyčių tausojant ir puoselėjant mūsų aplinką.“

 

Akimirkos iš renginio: 

 

 

Dalintis socialiniuose tinkluose