Aplinkos projektų valdymo agentūra (toliau – APVA) kartu su Energetikos ministerija baigė įgyvendinti projektą „Neefektyviai biomasę naudojančių katilų keitimas namų ūkiuose“, finansuojamą 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų lėšomis.
Per keturis metus beveik 10 tūkst. namų ūkių gyvenamųjų namų apšildymui naudotus neefektyvius biokuro katilus gyventojai pakeitė į efektyvesnius šildymo įrenginius, tai daugiau nei 13 procentų viršijo planą – buvo numatyta pakeisti 8400 vnt. Už atliktas investicijas gyventojams buvo išmokėta daugiau kaip 26 mln. eurų.
„Tai priemonė, leidžianti prisidėti ne tik prie švaresnės aplinkos, bet ir prie energetinio efektyvumo didinimo. Taigi kiekvienas atsisakęs taršaus katilo prisidėjo prie švaresnės aplinkos ir energetinių išteklių taupymo“, – sako APVA Nacionalinių programų valdymo departamento direktorius Jonas Balkevičius.
Dažniausiai gyventojai senus neefektyvius biokuro katilus keitė į šilumos siurblius oras-vanduo (68 proc.) ir 5 klasės reikalavimus atitinkančius biokuro katilus (27 proc.).
Bendra per 2019-2023 m. pakeistų šildymo įrenginių galia siekia virš 121 MW. Vidutinė vieno projekto kompensacinė išmoka siekė apie 3 tūkst. eurų. Kompensuojamoji dalis, atsižvelgiant į pasirinktą diegti įrenginį, sudarė apie 50 proc. išlaidų.