Buitinių atliekų mažinimas ir rūšiavimas – kiekvieno gyventojo pareiga

Panevėžio regione, kaip visoje Lietuvoje, didžiausias komunalinių atliekų kiekis susidaro buityje – namų ūkiuose. Gyventojų įsitraukimas į atliekų prevenciją ir mažinimą yra itin svarbus tam, kad būtų mažinama neigiama atliekų susidarymo ir tvarkymo įtaka žmonių sveikatai ir aplinkai, taip pat mažinamas gamtos ir kitų išteklių naudojimas.
Neracionalus vartojimas, kai yra perkama ir gaminama daugiau, negu sunaudojama, lemia didelį buityje susidarančių atliekų kiekį. Neretai rūšiavimui ar kompostavimui tinkamas buitines atliekas gyventojai išmeta į bendruosius konteinerius, užuot jas surūšiavę ir perdirbę.
Sąlygos mažinti ir tinkamai rūšiuoti atliekas Panevėžio regiono gyventojams gerėja – Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras (PRATC) įgyvendina ES Struktūrinių fondų finansuojamą projektą „Panevėžio regiono komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra“.
Projekto metu Pasvalio, Panevėžio, Biržų ir Rokiškio rajonų savivaldybėse yra statoma ar rekonstruojamos komunalinių atliekų konteinerių aikšteles, jose bus pastatyti nauji konteineriai, skirti antrinėms žaliavoms, maisto atliekoms, tekstilei bei buitinėms atliekoms, įrengtos dvi naujos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės Joniškėlio miesto seniūnijoje bei Pandėlio seniūnijoje Panevėžio  regiono gyventojams pagal panaudos sutartį nemokamai dalijami kompostavimo konteineriai.
Tačiau atnaujinta sistema efektyvių rezultatų duos tik tuo atveju, jei gyventojai ja naudosis tinkamai – pirmiausia stengsis vengti ir mažinti buityje susidarančių atliekų kiekį bei rūšiuos išmetamas atliekas.
Sumažinti buityje susidarančių atliekų kiekį nėra sudėtinga ar brangu – užtenka laikytis paprastų principų. Svarbiausia yra apskaičiuoti, kiek ir ko suvartojate -, ir atitinkamai pirkti reikalingą produktų kiekį.
Ilgai negendančius maisto produktus, tokius kaip makaronai ir kruopos, pirkite didesnėmis pakuotėmis – taip išvengsite papildomų pakuočių ir sutaupysite pinigų, o greitai gendančius produktus – mažesnėmis pakuotėmis, kad nereikėtų išmesti sugedusių.
Augalinės kilmės maisto ruošimo atliekas kompostuokite – taip jos neužteršia komunalinių atliekų konteinerių, o kompostas gali būti naudojamas kaip trąša. Antrines žaliavas ir tekstilę rūšiuokite  – išrūšiuotos atliekos yra perdirbamos ir naudojamos naujiems produktams ar energijai gaminti.
Viena efektyviausių priemonių mažinti atliekų kiekį – antrinių žaliavų rūšiavimui yra skirti spalvoti konteineriai. Geltonas skirtas plastmasei ir metalui, į jį meskite tetrapakus, padažų, šampūno, indų ploviklio pakuotes, konservų dėžutes, metalinius dangtelius. Į geltoną konteinerį nereikėtų mesti higienos reikmenų, medicinos atliekų, statybos ar apdailos priemonių.
Žalias (stiklo) konteineris skirtas stikliniams buteliams, stiklainiams, stiklo indams. Į jį neturi būti metamos elektros lemputės, porcelianas ir krištolas, langų stiklai, veidrodžiai.
Mėlynas konteineris skirtas –popieriui ir kartonui – laikraščiams ir žurnalams, kartono dėžėms, pakavimo popieriui. Čia neturi patekti higienos priemonės (tualetinis popierius, vienkartinės servetėlės ar sauskelnės), tapetai. Taip pat svarbu žinoti, kad į buitinių atliekų konteinerius nevalia mesti tekstilės atliekų.
Nors šios atliekos nėra laikomos pavojingomis aplinkai, tačiau dalis jų ilgai nesuyra, todėl jas reikia rūšiuoti. Konteinerių aikštelėse tekstilei yra statomi specialūs konteineriai, tekstilės atliekas gyventojai taip pat gali nemokamai atiduoti didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.
 

Dalintis socialiniuose tinkluose