Didesniam mus supančios aplinkos vertinimui – gamtos mokyklos Lietuvoje

Pastaruoju metu saugomose teritorijose kuriamos gamtos mokyklos. Žaliąsias pamokas gamtoje nacionalinių ir regioninių parkų direkcijų specialistai jau veda senokai, tačiau pačių pastatų, pritaikytų gamtos mokykloms, idėja – naujas dalykas Lietuvoje.

 

Gamtos mokyklos labai populiarios Norvegijoje, Švedijoje, Suomijoje, Didžiojoje Britanijoje, kitose Vakarų Europos šalyse. Net mažiausi Norvegijos vaikai itin daug laiko praleidžia gamtoje, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Kartais gamtos mokyklose vaikai praleidžia net po savaitę. Jose ne tik pailsi, grūdinasi, sustiprina sveikatą, bet ir išmoksta pažinti ir vertinti didžiulį mūsų turtą – gamtą.

 

Ne paslaptis, kad daugeliui mieste užaugusių vaikų trūksta žinių apie gamtą – jie nepažįsta paukščių, neskiria beržo lapo nuo liepos, galvoja, kad pienuką gamina fabrikas… O kai nepažįsta, tada ir bijo. Bijo erkių, gyvačių, vorų, varlių… Bijo todėl, kad nepažįsta ir nežino, kaip elgtis. Nepažįstame augalų įvairovės: nežinome, kurie labai naudingi, o kurie nuodingi. O ar žinome, kas yra kraštovaizdis? Ar pažįstame gamtos ir kultūros vertybes?

 

Steigiant gamtos mokyklas saugomose teritorijose, buvo siekiama, kad Lietuvos gyventojai suprastų, kas yra laukinė gamta, suvoktų gamtinį kraštovaizdį, jame vykstančius procesus, kraštovaizdžio komponentų tarpusavio sąveiką, pažintų gamtos vertybes, suprastų, kam reikia jas saugoti.

 

Šiuo metu saugomose teritorijose yra 5 gamtos mokyklos:  Aukštaitijos ir Dzūkijos nacionaliniuose parkuose, taip pat Sirvėtos, Kauno marių ir Varnių regioniniuose parkuose. Žagarės regioninio parko lankytojų centro erdvės irgi pritaikytos gamtos mokyklos veiklai.

 

Gamtos mokykla nėra įprasta mokykla, tai „žaliajai” veiklai pritaikyti pastatai. Pilnam kompleksui reikia ir pastato (patalpų užsiėmimams blogu oru, nakvynei), reikia metodinės medžiagos, įrangos (kompiuterinės vaizdo, garso aparatūros užsiėmimams, žiūronų, virtuvės įrangos, buitinės technikos, dviračių, kt.), baldų. Reikia gamtą, vertybes ir edukacinę veiklą išmanančių žmonių. Ir visas šias prielaidas turime saugomų teritorijų sistemoje.

 

Gamtos mokyklose mokytojai su mokinių grupėmis gali užsisakyti žaliąsias edukacines programas. Taip pat ir šeimos, pavieniai lankytojai, besidomintys saugomomis teritorijomis, laukiami gamtos mokyklose.

 

Saugomų teritorijų specialistai moko elgtis gamtoje atsakingai, padeda formuoti palankų visuomenės požiūrį į saugomas teritorijas ir gamtosaugos svarbą. Gamtos mokyklų tikslas – kad kuo daugiau žmonių įgytų žinių apie gamtą, suvoktų ekosistemų procesus ir suprastų, kodėl reikia SAUGOTI GAMTĄ

 

www.vstt.lt inf. 

Gamtos mokykla Kauno marių regioniniame parke / www.vstt.lt nuotr. 

 

Dalintis socialiniuose tinkluose