Gelbėjami baliniai vėžliai

Iš Metelių regioninio parko Į Lietuvos zoologijos sodą  atvežti  apie šimtą balinių vėžlių jauniklių. Tai jau ne pirmas kartas, kai artėjant žiemai gelbėjami nykstantys baliniai vėžliai, vietinių žmonių vadinami geležinėmis varlėmis.

 

Balinys vėžlys – Lietuvos gamtos vertybė, kurią reikia saugoti. Kaimyninės šalys Lenkija ir Baltarusija taip pat turi šių vėžlių, bet jų porūšiai skiriasi nuo lietuviško – jie geriau prisitaikę išgyventi atšiauriomis oro sąlygomis.

 

Mūsų šalyje balinių vėžlių jauniklius reikia gelbėti kasmet, nes patelės kiaušinius dažniausiai deda beveik tose pačiose dėtyse, kurios dažnai yra netoli kelių, arimų ar kitų žmogaus veiklos vietų. Kita grėsmė – lapės ir kiti plėšrūnai. Jiems lengvu grobiu tampa grunte nepakankamai giliai paliekami vėžlių kiaušiniai.

 

Kas rudenį balinius vėžlius gelbstintiems  Metelių regioninio parko direkcijos specialistams tenka praleisti ir bemiegių naktų, pradėjus stebėti vėžlių pateles ir jų kiaušinių dėtis. Jos kiaušinius deda vėlyvais vakarais, apie 21-24 val. Kartais vėžlius tenka stebėti visą naktį, pasislėpus krūmuose su žiūronais.

 

Lietuvoje nelaisvėje išauginama daug vėžlių, o gamtoje jų išgyvena vos 10 proc. Šiuo metu balinių vėžlių išsaugojimu rūpinasi Metelių regioninis parkas ir Lietuvos zoologijos sodas.

 

www.vstt.lt inf.

 

www.vstt.lt nuotr. 

Dalintis socialiniuose tinkluose