Konferencijoje aptarti Sosnovskio barščio naikinimo rezultatai ir ateities perspektyvos

Beveik trečdalyje šalies savivaldybių pastaruosius trejus metus vyko intensyvūs Sosnovskio barščio naikinimo darbai. Skyrus finansavimą iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos 2021-2023 m. Sosnovskio barštis naikintas daugiau nei 330 ha plote.

Pagrindiniai šio projekto rezultatai aptarti šiandien vykusioje konferencijoje „Sosnovskio barščio naikinimo 2021-2023 m. patirtis ir perspektyvos“. Konferencijos metu Gamtos tyrimų centro mokslininkai pristatė šio invazinio augalo biologiją, jo tyrimo metodus, o Aplinkos ministerijos atstovai supažindino su naująja Invazinių rūšių informacine sistema, aptarė teisinius aspektus bei kitus aktualius klausimus.

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, sveikindamas konferencijos dalyvius pažymėjo, kad keičiantis klimatui invazinių rūšių plitimo problema tampa vis aktualesnė, todėl tokios konferencijos ypač vertingos, nes jose išgirstos patirtys ir praktika padrąsins ir paskatins savivaldybes bei kitas institucijas pradėti kovą su invazinėmis rūšimis.

Aplinkos projektų valdymo agentūros direktorius Gvidas Dargužas pasidžiaugė ne tik tarpiniais 2021-2023 metų Sosnovskio barščio naikinimo savivaldybėse rezultatais, bet ir savivaldos iniciatyva dalintis įgyta patirtimi, padėsiančia dar efektyviau kovoti su šia invazine rūšimi.

Daugiausia dėmesio renginyje buvo skirta savivaldybių, pastaruosius trejus metus savo teritorijoje naikinusių Sosnovskio barštį, patirčiai aptarti. Aplinkos projektų valdymo agentūros atstovė pranešime bendrai apžvelgė pastaruosius trejus metus vykusio projekto eigą, savivaldybių pažangą, pasiekimus ir iššūkius naikinant Sosnovskio barštį, o atskiros savivaldybės jau detaliau pasidalino savo patirtimi..

Sosnovskio barštis, pasinaudojus Aplinkos ministerijos parama, buvo naikinamas Vilniaus ir Šiaulių miestų bei rajonų, Kaišiadorių, Mažeikių, Alytaus, Anykščių, Kėdainių, Švenčionių, Telšių, Klaipėdos, Trakų, Ignalinos, Marijampolės ir Zarasų rajonų savivaldybėse. Didžiausias 64 ha plotas, kuriame naikinami šie invaziniai augalai, yra Kėdainių rajono savivaldybėje.

Siekiant optimalaus rezultato daugelyje savivaldybių naudojamos kompleksinės naikinimo priemonės: purškimas selektyviais herbicidais, kasimas, šienavimas. Savivaldybės daugiausiai iššūkių patyrė naikinant Sosnovskio barščius prie vandens telkinių, melioracijos grioviuose, prie kurių nepageidautina naudoti herbicidus. Kilo problemų norint Sosnovskio barštį naikinti privačiuose žemės sklypuose, dėl klimatinių sąlygų, personalo kaitos savivaldybėse, ekspertų trukumo.

Paskutinė konferencijos dalis buvo skirta diskusijai, kurioje daugiausiai dėmesio teko ateities perspektyvoms aptarti.

Aplinkos ministerija šiuo metu rengia naujas ES finansavimo gaires, pagal kurias nuo kitų metų vidurio planuojama skirti apie 15 mln. eurų invazinėms rūšims naikinti. Į šią paramą galės pretenduoti savivaldybės ir kiti juridiniai bei fiziniai asmenys.

Teikiant paraišką paramai gauti turi būti paruošti invazinių rūšių gausos reguliavimo veiksmų planai, parengti vadovaujantis Invazinių rūšių kontrolės ir naikinimo tvarkos aprašu, patvirtintu aplinkos ministro 2002 m. liepos 1 d. įsakymu.

Dalintis socialiniuose tinkluose