Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatavimo nutraukimas

Praėjusią savaitę, gruodžio 15 d., Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūra (RATA) pasirašė sutartį su Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) dėl Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatavimo nutraukimo projekto. Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.
Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykloje saugomos neišrūšiuotos ir neapdorotos trumpaamžės ir ilgaamžės radioaktyviosios atliekos. Atlikus išsamų saugos vertinimą buvo nustatyta, kad žemės paviršiuje įrengti inžineriniai barjerai negali užtikrinti ilgalaikės saugos nuo radionuklidų sklaidos, todėl radioaktyviųjų atliekų saugykla negali būti paversta atliekynu. Be to, netoliese saugyklos yra Bartkuškio telmologininis draustinis ir Kernavės kultūrinis rezervatas (UNESCO pasaulio paveldo objektas). Siekiant apsaugoti aplinką nuo potencialios grėsmės,  radioaktyviosios atliekos iš saugyklos bus išimtos ir sutvarkytos, o saugyklos teritorijai bus panaikinta  kontrolė radiaciniu požiūriu. Numatoma, kad atliekos bus išimtos ir teritorija sutvarkyta iki 2023 metų, įgyvendinant Europos Sąjungos  finansuojamą projektą.
Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykla įrengta 1963 metais Širvintų rajone, Bartkuškio miške maždaug 40 km nuo Vilniaus. Čia buvo kaupiamos pramonėje, medicinoje ir mokslinių tyrimų metu susidariusios radioaktyviosios atliekos. Į saugyklą Bartkuškio miške radioaktyviosios atliekos buvo vežamos iki 1989 metų. Saugyklos uždarymo metu sukaupta apie 120 m3 radioaktyviųjų atliekų. Šia saugykla rūpinasi RATA: užtikrina fizinę saugą, vykdo aplinkos monitoringą – stebi ir vertina greta esančio dirvožemio, vandens, augmenijos sudėtį.
Remiantis rata.lt inf. 

APVA direktorius Ignotas Šalavėjus ir RATA Smulkiųjų darytojų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo skyriaus vedėjas, pavaduojantis direktorių, Leonas Liubauskas pasirašo Europos Sąjungos finansuojamą projektą „Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatavimo nutraukimas“. 

Dalintis socialiniuose tinkluose