Šių metų liepos 1 d. Metelių regioniniame parke į gimtąsias vietas palydėti 73 vėžliukai. Visi susirinkę, susipažinę su vėžliukais bei pabendravę su juos išauginusiais specialistais, išgirdę atsakymus į rūpimus klausimus palydėjo 1-3 metų mažylius į laisvę.
Praėjusių metų rugsėjo 30 d. baigėsi LIFE projektas „Bandomojo ekologinio tinklo pietų Lietuvoje sukūrimas“, tačiau Lietuvos zoologijos sodas kartu su Metelių regioninio parko direkcija toliau tęsia pradėtą veiklą ir įgyvendina naują projektą ,,Balinių vėžlių (Emys orbicularis) Lietuvoje išsaugojimas ir populiacijos gausinimas“.
Šio projekto tikslas – pagausinti balinių vėžlių populiaciją Lietuvoje, išsaugoti ir grąžinti į gamtą balinio vėžlio jauniklius, bei apsaugoti nuo plėšrūnų kiaušinių dėtis.
„Gegužės pabaigoje, birželio pradžioje mūsų parko darbuotojų didžiausias prioritetas buvo balinių vėžlių kiaušinių dėčių apsauga. Metelių regioniniame parke kiaušinių dėtys uždengiamos metaliniais tinklais. Taip dėtys apsaugomos nuo įvairių plėšrūnų – lapių, mangutų, kurie jas iškapsto ir suėda kiaušinius. Pirmoji dėtis buvo uždengta gegužės 29 dieną, paskutinioji – birželio 12 dieną. Viso per šį laikotarpį uždengtos 22 balinių vėžlių kiaušinių dėtys, 3 dėtys (39 kiaušiniai), kurios buvo įrengtos nesaugiose vietose, išvežtos į Kauno zoologijos sodo inkubatorių. Zoologijos sode išsiritę vėžliukai bus auginami ir išleidžiami į gimtąsias vietas 2016 m. vasarą, sulaukę vienerių metų amžiaus.
Toliau įgyvendinant išsikeltus projekto tikslus Metelių regioninio parko teritorijoje į natūralią gamtą buvo išleisti 69 vėžliukai. Trys vėžliukai grįžo į savo gimtuosius namus – Veisiejų regioninį parką.
Viena vėžlytė, vardu Lūgnė, (tokį vardą jai išrinko žiniasklaidos ir gamtininkų ekipažas, nuvežęs gyvūnėlį į Merkinę) , jau vadinama vardu, buvo perduota Dzūkijos nacionalinio parko direkcijos specialistams. Jį gyvens Vilkiautinio (Varėnos raj.) apylinkėse.
Pakliuvusiems į vandenį vėžliukams jau nebegresia joks pavojus. Vėžliukų šarvai sukietėję ir sunkiai įkandami tykantiems plėšrūnams bei paukščiams – patikino R. Krugelis.
Vos paleisti vėžliukai niro į dumblėtą vandenį ir greit išnyko. Kiti gi neskubėjo, ėmė užkandžiauti. Kai kurie džiugino palydinčius savo panirimais ir išnirimais, regis pozuodami prieš objektyvus ir leisdami oro burbuliukus. Radę vėžliuką neskubėkite jo gelbėti nešdamiesi namo. Vėžliai puikiai randa savo namus ar kitą jiems tinkantį vandens telkinį.
„Nepaprastai džiaugiuosi, kad atvykau į vėžliukų palydas. Jaučiuosi ir aš prisidėjusi prie nepaprastai įdomių, lyg iš praeitų amžių atklydusių gyvūnėlių išsaugojimo“ – džiaugėsi Miglė.
www.vstt.lt inf.
Vėžliukas jau gimtuosiuose namuose / Nuotr. O. Drobelienės