Moderni atliekų tvarkymo gamykla Telšių regione

Birželio mėn. viduryje UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras" (TRATC) surengė spaudos konferenciją, kurios metu susirinkusiems regiono spaudos atstovams centro direktorius Rimantas Adomaitis pristatė Jėrubaičių kaime nuo praėjusių metų gruodžio 15 dienos veikiančią naują, modernią komunalinių atliekų mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą. 

 

Šios gamyklos vertė – apie 8,6 mln. Eur (apie 30 mln. Lt), kurių didžioji dalis gauta iš Europos Sąjungos fondų, o keturios savivaldybės (Plungės, Rietavo, Mažeikių, Telšių), iš kurių čia vežamos atliekos, prie projekto įgyvendinimo prisidėjo 15 procentų.

 

Gamyklos pastatas – išties įspūdingai erdvus, aiškiai matomi visi atliekų tvarkymo procesai, apie kuriuos plačiai pasakojo UAB „Veistas”, kuri laimėjo konkursą, pastatė ir eksploatuoja gamyklą, gamybos vadovas Aloyzas Pakalniškis. Susirinkusiesiems buvo aprodytas visas atliekų kelias nuo atvežimo iki jų virsmo biologiškai nebeaktyviomis (nenuodingomis aplinkai). Taip pat parodyti ir 15 gelžbetoninių boksų – fermentavimo tunelių (viename jų telpa 600 t atliekų). Juose apdorojamos bioskaidžios atliekos, kurios, išskirdamos dujas, po dviejų mėnesių (gamtoje šis procesas truktų ketverius metus) virsta vadinamuoju stabilatu. Stabilatas, kuris iš pažiūros panašus į žemę, yra kaupiamas, jis netaršus, bekvapis ir dabar naudojamas sąvartyno perdengimui, juo galima kloti kelius, kirtavietes ir kitką.


Ant kalniuko stovintys bioreaktoriai yra skirti biodujų, kurios gaminamos anaerobinėmis sąlygomis, gamybai. Susidariusios dujos jau netrukus bus panaudojamos elektros gamybai. Direktorius akcentavo, kad pagaminamos dujos ir elektra kol kas visiškai sunaudojamos perdirbant atliekas. Analogiškos, gamtą tausojančios gamyklos jau veikia Panevėžyje ir Utenoje.


Antrame gamyklos aukšte įsikūrusioje operatorinėje visas darbo procesas stebimas keturiuose kompiuterių monitoriuose. „Viskas kontroliuojama, sutvarkoma, dirbame beveik kaip švedai, MBA įrenginiuose sutvarkoma 100 procentų visų šiukšlių, – teigė Rimantas Adomaitis. – Labai norėtume, kad žmonės būtų atsakingesni – jei rūšiuotume šiukšles, galėtume sumažinti jų apie 20 procentų. Tada mažėtų ir rinkliava už jų išvežimą. Prie daugiabučių reiktų įrengti aptvertas, netgi rakinamas aikšteles konteineriams, kaip, pavyzdžiui, Vokietijoje, kad būtų rūšiuojama tvarkingai ir gyventojai mokėtų tik už savo išvežamas atliekas. O dabar daug neperdirbamų atliekų vežama į Klaipėdą deginti, bet tai kainuoja."

 

Pasidomėjus, ar bus uždarytas sąvartynas, sulaukta atsakymo, kad dar tai neįmanoma, nes yra stabilato perteklius ir kitokių atliekų iš MBA gamyklos. Bet galima džiaugtis tuo, jog numatytos naujos 0,5 ha sąvartyno sekcijos, jų užteks 5-6 metams. „Įprastai tokį plotą užpildydavome per metus," – teigė R. Adomaitis.

 

Iš viso šioje modernioje gamykloje dirba 22 žmonės. Darbai mechanizuoti, veikia didžiulis magnetas, ištraukiantis geležinius daiktus iš atliekų, judančių konvejeriu. Pamainomis dirba ir 7 moterys, kurios rankomis rūšiuoja atliekas.

 

Mums svarbu ekologija, gamtos saugojimas. Esame griežtai stebimi gamtosaugininkų, reguliariai imami mėginiai, – pasakojo A. Pakalniškis. – Džiaugiamės, nes visai neseniai buvusios patikros rezultatai – labai geri, trūkumų nerasta.” 

 

Remiantis laikraščio „Žemaitis” inf. 

 

Dalintis socialiniuose tinkluose