Naujoje ekspozicijoje – apie dolomito slėpinius

Duris atvėrė Žagarės regioninio parko lankytojų centro ekspozicija „Dolomito slėpiniai“, pristatanti šio krašto unikalumą. Restauruoti Žagarės dvaro rūmai tapo atviri visuomenei. Juose įsikūrusi ne tik regioninio parko direkcija, bet ir Žagarės regioninio parko lankytojų centras su ekspozicija „Dolomito slėpiniai“.

 

Ekspozicija įrengta įgyvendinant projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas (III etapas)“, kurio vienas iš tikslų – sudaryti sąlygas visuomenei susipažinti su saugomomis vertybėmis.  Darbai pradėti 2014 m. antroje pusėje, užbaigti 2015 m. liepos mėn. 


Žagarės miestas, dvaras, apylinkių gamta turi išskirtinių bruožų ir elementų, būdingų tik šiam kraštui. Žagarės regioninio parko lankytojų centro ekspozicija – bandymas išskirti šiuos elementus, juos susisteminti ir atskleisti jų reikšmę regiono raidai.

 

Įrengtos ekspozicijos grafikos ir tūrinės kompozicijos pagrindas – dolomito struktūra, persipynusi su šaknimis, šakomis, kompoziciškai perauganti į elnio ragų motyvą. Žagarės regioninio parko simbolis – elnias lankytoją lydi visoje ekspozicijoje. Grakščiausiais girios gyvūnais laikomi elniai Europoje nuo seno auginami prie dvarų. Kilmingus miškų gražuolius pamėgo ir Žagarės grafas Dmitrijus Naryškinas, turėjęs medžioklės ūkį. Manoma, kad XIX amžiaus pabaigoje elnių jis atsivežė iš Europos. Prie medžioklės dvaro įrengė elnyną. Jiems skirta teritorija buvo aptverta aukštomis karčių tvoromis. Tik per Pirmąjį pasaulinį karą jo elniai išsibėgiojo – gal patys tvorą pralaužė, gal žmonės išardė. Dalis į Latviją nuėjo, dalis po Lietuvą pasklido.

 

Dolomitas – neatsiejama Žagarės krašto žemės gelmių dalis, tad ne veltui ir ekspozicijos pavadinimas „Dolomito slėpiniai“. Maždaug prieš 360 milijonų metų (paleozoinės eros devono periode) šiltos druskingos jūros dugne susiformavo nuosėdinės uolienos – dolomitai. O prieš 13000 metų, vėliausiai iš Lietuvos besitraukiantis ledynas paliko nuosėdas – smėlį bei žvyrą, – kurios nusėdo ant dolomito paviršiaus. Ledui ištirpus, paviršiuje dar nugulė riedulių, smėlio ir molio mišinys. Žagarės apylinkėse dolomitas atsidūrė 0,3 – 6 m gylyje.    


Žagarės regioninio parko lankytojų centro ekspozicija įrengta pirmojo aukšto šiauriniame fligelyje. Centriniame rūmų hole lankytoją pasitinka regioninio parko ir ekspozicijos simbolis – elnias. Jis nurodo kelią. Pirmiausia patenkama į informacinę patalpą, kurioje ant sienos – išsamus Žagarės regioninio parko žemėlapis, kur sužymėti lankomi objektai, turistiniai maršrutai, apgyvendinimo, maitinimo įstaigos, pramogų vietos. Pasienyje – ryškus žaismingas minkštasuolis iš „vyšnių“. Už pirmosios patalpos išsidėstę dar 10 ekspozicijos kambarių, kurių kiekviename pateikiama vis skirtinga tema: kelionė Žagarės laiko upe; medžioklė; Naujosios Žagarės dvaras; tautos, daugiau nei 200 metų gyvenusios kartu; amatai; Tėvas Stanislovas, arkivyskupas Julijonas Steponavičius ir Barbora Žagarietė; Vyšnių festivalis ir žirgai; regioninio parko gamtiniai lobiai; Žagarės regioninio parko draustiniai ir žagariečių šnekta.


Žagarės regioninio parko lankytojų centro ekspozicijoje „Dolomito slėpiniai“ – krašto raidos struktūrinis pagrindas, visa tai – kas siejo ir sieja vietinius žmones, atstovaujančius įvairius laikotarpius ir kultūras. Kviečiame apsilankyti!

 

Žagarės regioninio parko direkcijos inf.

 

Pirmieji lankytojai naujoje ekspozicijoje / Žagarės regioninio parko direkcijos nuotr. 

Dalintis socialiniuose tinkluose