Pasisemti mitologijos žinių keliaujama į Sirvėtos regioninį parką

Vasara – puikus metas leisti laiką gamtoje, tačiau kartais tuo pat metu norisi papildyti ir savo žinių bagažą, sužinoti meno ar kultūros aktualijas. Visa tai galima suderinti. Paprastai regioniniuose šalies parkuose, gamta yra persipynusi su istorija, kultūra ir menu. Vienas tokių – Sirvėtos regioninis parkas, esantis Švenčionių ir Ignalinos rajonuose.

Vienas didžiausių traukos objektų čia šiandien – Mitologinis takas, kuris buvo įrengtas praėjusiais metais. Tako ilgis – net 1,3 km. Naujasis takas įrengtas vietoje, kur anksčiau buvo miško takeliai, keliukai, proskynos.


Žingsniuodami šiuo taku keliautojai sutinka 17 akmeninių senųjų dievybių ir mitinių būtybių skulptūrų. Tai Aukščiausias Dievas, Perkūnas – Velinas, Laima, Veliona, Lazdona, Kelukis, Žemyna, Javinė, Upinis, Kremata, Aušlavis, Žvėrūna (Medeina) ir Zuikių Dievybė, Žemėpatis, Giraitis, Gabija, Ežerinis, Maumas. Jas sukūrė trylika žinomų šalies skulptorių.


Mitologinis takas buvo įrengtas pagal Liberto Klimkos interpretaciją „Senovės baltų mitologijos sistematika“. Visos skulptūros sukurtos iš akmens, tačiau kai kuriose jų yra panaudota šiek tiek metalo.

Pasak Giraitį ir Javinę sukūrusio skulptoriaus Arvydo Ališankos, sprendimas įrengti skulptūrų taką mitologizuotoje vietovėje yra sveikintinas.


„Man dviejų skulptūrų kūrimo procesas užtruko beveik pusmetį. Giraitis įkūnijo žmogaus virsmą medžiu arba medžio žmogumi, o Javinė – žmogaus virsmą javu arba javo žmogumi. Ateityje skulptūros bus patobulintos gamtos, pavyzdžiui, apaugs samanomis ir dar labiau susilies su gamta“, – neabejoja A. Ališanka. Paprastai pasivaikščiojimas Mitologiniu taku užtrunka nuo valandos iki dviejų. Jis vingiuoja ratu, tačiau turi atsišakojančius takelius, todėl turintys mažiau laiko gali maršrutą šiek tiek sutrumpinti.


Pasak Mariaus Semaškos, Sirvėtos regioninio parko vyr. kraštotvarkininko, šiemet šiuo keliu vaikščiojo jau daugiau nei tūkstantis žmonių, kiek apsilankys šią vasarą – sunku prognozuoti, tačiau lankomiausio parko objekto vardo Mitologinis takas neturėtų prarasti.

Mitologijos tema pažintiniam takui buvo pasirinkta neatsitiktinai. „Parke gausu objektų ir vietovių, apie kurių atsiradimą pasakojamos mitologinės sakmės. Visur galime įžvelgti tris tarpusavyje susijusius elementus: gamta, kurioje nuo seno gyveno žmogus, o gyvendamas juk jis kažką po savęs palieka – sukuria kultūrą“, – paaiškina M. Semaška.

 

Šio tako įrengimas kainavo beveik 150 tūkst. eurų. Tai padaryti buvo galima dėl to, kad visi darbai buvo įtrauki į 2007–2013 m. Europos regioninės plėtros fondo remiamo projekto „Saugomų teritorijų tvarkymas“ pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programą, veiklas.

 

Mitologija yra pagrindinė tema ne tik pažintinio tako, bet ekspozicijos, kuri įrengta parko lankytojų centre. Jis įkurtas Šventos dvaro svirne (Šventos k., Švenčionių r.). Ekspozicijos „Mitologija“ pagrindinis akcentas – gyvybės medis, kuris simbolizuoja amžiną gyvenimo tėkmę. Vaikštant aplink jį keliautojų dėmesį traukia įvairūs simboliai ir ženklai, kuriuos taip pat galima rasti ir maldose, užrašytose ant stiklinių pertvarų, dalijančių ekspozicijos erdves. Visi norintys pasiklausyti sakmių, turės užeiti į medžio vidų.

Parko lankytojų centre galima ne tik apžiūrėti ekspoziciją, bet ir gauti informacijos apie Sirvėtos regioninį parką, sužinoti, ką įdomaus galima pamatyti. Gana dažnas keliautojas nepraleidžia progos aplankyti Kačėniškės piliakalnį, Adamavo ir Stanislavo ąžuolus, Liepų pavėsinę, Lino verdenės šaltinį. Visi šie objektai – vizitinė parko kortelė, o Lino verdenės šaltinis yra pripažintas respublikinės gamtos paminklu. Jis svarbus tiek gamtiniu, tiek istoriniu–mitologiniu požiūriu.


Jei dar turite kokią laisvą ir nesuplanuotą vasaros dieną, gal verta ją būtų paskirti pažinčiai su Sirvėtos regioniniu parku?

 www.am.lt, www.esparama.lt ir www.sirveta.lt inf. 
 

Žingsniuojant Mitologiniu taku keliautojai sutinka 17 akmeninių senųjų dievybių ir mitinių būtybių skulptūrų / Sirvėtos reg. parko nuotr.

Dalintis socialiniuose tinkluose