2017 m. išsiskyrė, ne tik projektų, bet ir pažeidimų gausa

2017-uosius galima vadinti išties produktyviais metais, tačiau tokie jie ne tik siekiant teigiamų rezultatų. Teisės skyrius skaičiuoja, kad praėję metai buvo išskirtiniai pažeidimų skaičiumi – buvo atliktas net 101 įtariamo pažeidimo tyrimas, o APVA dalyvavo net 64 teisminiuose procesuose.
„Agentūroje pernai patikrinome 720 viešųjų pirkimų vertinimo ataskaitų ir viešųjų pirkimų dokumentų. Tai ypač didelis kiekis. Sugebėjome visus juos patikrinti tik todėl, kad labai greitai reagavome į situaciją, peržiūrėjome savo procedūras. Kai kurias jų supaprastinome, kai kuriais atvejais perskirstėme skyriaus darbuotojų veiksmus. Taip pat sulaukėme pagalbos ir iš kitų skyrių, esu už tai labai dėkinga“, – sako Teisės skyriaus vedėja Irina Sivoronova.
Sivoronova vardina, kad 67 įtariamų pažeidimų tyrimai buvo susiję su 2007–2013 m. finansavimo laikotarpio projektais. Atlikus tyrimus buvo nustatyti 37 pažeidimai, netinkamai panaudomis lėšomis pripažinta daugiau nei 17 mln. eurų. Didžioji dalis pažeidimų atsirado dėl to, kad projektų vykdytojai nepasiekė projektų finansavimo ir administravimo sutartyse numatytų stebėsenos rodiklių.
Dar 34 įtariamų pažeidimų tyrimai buvo atlikti dėl 2014–2020 m. finansavimo laikotarpio projektų. Pažeidimai nustatyti 23 atvejais, o netinkamomis finansuoti pripažinti kiek daugiau nei 2 mln. projektų lėšų. Dauguma šių pažeidimų susiję su Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimais – nustatyti pertekliniai kvalifikaciniai reikalavimai, ribojantys tiekėjų konkurenciją, pasirinkti netinkami pirkimų būdai, sutartys pasirašytos už didesnę, nei buvo numatyta, kainą, taip pat rangos sutartyse numatytos netinkamos finansuoti išlaidos.
„Kaip matote, pernai užfiksavome neįprastai didelį pažeidimų skaičius. Ne mažiau akylai situaciją seksime ir šiemet, tačiau norisi tikėti, kad projektų vykdytojai bus pasimokę iš savo ar kolegų praeities klaidų ir pažeidimų turėsime mažiau, atitinkamai mažiau prarasime ir projektams finansuoti skirtų lėšų“, – su viltimi į 2018-uosius žvelgia I. Sivoronova.

Dalintis socialiniuose tinkluose