Saulės elektrinę ant daugiabučio namo stogo įsirengęs vilnietis savo pavyzdžiu nori įkvėpti ir kitus

Galimybė sutaupyti ir kurti švaresnę aplinką – pagrindinės priežastys, dėl kurių Vilniuje gyvenantis Edmundas B. nusprendė „įdarbinti“ saulę ant savo daugiabučio stogo ir tapti nepriklausomu elektros energijos vartotoju.
Praėjusių metų rudenį, tik sulaukęs Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimo teikti paraiškas saulės elektrinėms įsirengti, Edmundas B. pateikė Agentūrai prašymą.
Kalbiname vilnietį ir dalinamės jo sėkmės istorija.
Kodėl sugalvojote dalyvauti šiame APVA projekte? Iš kur kilo tokia mintis?
Apie dalyvavimą galvojau jau seniai, bet gyventojams saulės elektrinės buvo kompensuojamos tik individualiems namams ir dvibučiams kotedžams. O daugiabučių gyventojams paramos skyrimas nebuvo numatytas.
Savo būsto  poreikiams sunaudoju gana nemažą elektros kiekį (nuo 9,5 iki 10,5 tūkst. kW per metus), nes yra įrengtas elektrinis šildymas ir visa buitis „pakabinta“ ant elektros, tai jau anksčiau ieškojau alternatyvų, kaip atpiginti naudojamą elektrą.
Kai tik atsirado APVA kvietimai paramai gauti įsirengti saulės elektrinę neišskiriant, kad tai tik individualiems namams ir dvibučiams  kotedžams, iš karto pradėjau konsultacijas su Jūsų Agentūros specialistais, ar tikrai aš kaip daugiabučio gyventojas turiu galimybę savo poreikiams įsirengti saulės elektrinę ir pretenduoti į paramą. Išsiaiškinau, kad galiu ir, nieko nelaukęs, ėmiausi veiksmų.

Kokios galios elektrinę įsirengėte ir kokia yra valstybės parama Jūsų atveju?
Įsirengiau 9,9 kW galios saulės elektrinę, o kompensacijos dydis siekia 3229,12 eurų.
Ar lengva buvo pateikti paraišką?
Paraišką pateikti yra gana nesunku (ypač po konsultacijų su APVA specialistais). Visi dokumentai yra teikiami per informacinę sistemą APVIS.
Ką patartumėte kitiems, kodėl verta įsirengti saulės elektrinę?
Verta, nes taip prisidedame prie klimato kaitos padarinių švelninimo ir tai leidžia ženkliai sumažinti išlaidas už elektros energiją.
O kitiems daugiabučių namų gyventojams patarčiau nebijoti konsultuotis su APVA specialistais, kokius žingsnius reikia atlikti norint pretenduoti į paramą. Mano atveju profesionali jų konsultacija paskatino imtis ir iki galo įgyvendinti šį projektą.
Dar noriu akcentuoti, jog, norint įsirengti saulės elektrinę ant daugiabučio namo stogo, yra labai svarbu gauti daugumos butų sutikimus. Tad komunikuoti su kaimynais tikrai teks.
Taip pat būtina nuodugniai pasikonsultuoti su galimais rangovais, t.y. įmonėmis, kurios montuoja saulės elektrines dėl techninių galimybių jas įrengti. Ir, žinoma, tinkamai pasirinkti šią įmonę.
Pritariate žalioms idėjoms?
Taip, pritariu žalioms idėjoms – dabar mano būstas aprūpinamas iš saulės gaminama energija, kuri naudojama tiek apšvietimui, tiek visai buitinei technikai, tiek būsto šildymui šaltuoju metu laiku (mūsų būste nėra nei centrinio šildymo, nei dujų). O paskutinis mūsų šeimos įsigytas automobilis yra hibridinis (mažai sunaudojantis degalų).

Prognozuojama, kad vilniečio įsirengta saulės elektrinė pagamins apie 9 – 10 tūkst. kW per metus ir leis sutaupyti daugiau nei dvigubai elektros išlaidų kasmet. Ir, pasak Edmundo B., nėra labai svarbu, ar investicija į saulės elektrinę atsipirks per 5 ar 7 metus. Svarbu yra pats suvokimas, kad savo konkrečiais sprendimais kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie taršos mažinimo – naudojantis saulės elektrinės gaminamą žaliąją energiją ir taip mažinant CO2 emisiją.

Dalintis socialiniuose tinkluose