Saulės elektrinėms įsirengti ir seniems šildymo katilams pasikeisti – du kartus didesnis finansavimas

Įvertinus sausio mėnesį gautas gyventojų paraiškas nedidelės galios saulės elektrinėms įsirengti arba įsigyti bei seniems šildymo katilams pasikeisti, Energetikos ministerija papildomai skyrė Europos Sąjungos (ES) lėšų šiems projektams finansuoti. Finansavimas didinamas du kartus ir iš viso šiems projektams bus skirta 24,5 mln. Eurų.
Senų ir neefektyvių katilų keitimui namų ūkiuose vietoje planuotų 3 mln. eurų bus skirta 9 mln. eurų – šios lėšos rezervuotos daugiau nei 2900 gyventojų.
Tuo tarpu saulės elektrinių įrengimui arba įsigijimui namų ūkiuose vietoje planuotų 9 mln. eurų bus skirta 15,54 mln. eurų – šios lėšos rezervuotos daugiau nei 6700 gyventojų.
Iš viso beveik 9,7 tūkst. gyventojų numatyta išmokėti apie 24,5 mln. eurų.
„Energetinė nepriklausomybė ir žaliosios energetikos plėtra tapo ne tik valstybės prioritetu, tačiau ir sulaukė didžiulio gyventojų susidomėjimo. Tad akivaizdu, kad šių priemonių finansavimas yra labai reikalingas, tad ir jis bus skiriamas ir toliau, kad kuo daugiau žmonių galėtų gamintis energiją patys. Esu tikras, kad šios sparčiai populiarėjančios priemonės turės didžiulę naudą ateityje tiek kiekvienam gaminančiu vartotoju tapusiam gyventojui, tiek visai Lietuvos valstybei“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Aplinkos projektų valdymo agentūra (toliau – APVA)  iki kovo 5 d. per aplinkos projektų informacinę sistemą APVIS informuos gyventojus, kuriems yra rezervuotos kompensacinės išmokos.
„Siekiame kuo operatyviau  per APVIS sistemą informuoti gyventojus apie jiems rezervuotas lėšas. Finansavimas bus skirtas visiems pareiškėjams, kurie atitiko reikalavimus ir teisingai užpildė paraiškas. Džiugu, jog taip sparčiai didėja žmonių noras tapti energetiškai savarankiškais ir tiesiogiai prisidėti prie tvaresnės aplinkos kūrimo“, – sako APVA direktorius Ignotas Šalavėjus.
APVA iš viso sulaukė 3034 prašymų finansuoti senų katilų keitimą,5569 žmonės išreiškė norą tapti gaminančiais vartotojais, 1552 pateikė paraiškas nutolusių gaminančių vartotojų priemonėms.
Dalis paraiškų dėl saulės elektrinių neatitiko nustatytų kriterijų, taip pat buvo netiksliai užpildytos. Siekiant, kad kuo daugiau žmonių galėtų pasinaudoti finansinėmis galimybėmis, APVA kreipėsi į gyventojus, prašydama patikslinti paraiškas.
Dažniausios pasitaikiusios klaidos ir paraiškų atmetimo priežastys – registruotas ne gyvenamosios paskirties namas, paraišką pateikė ne turto savininkas, arba namui išduotas tik statybos leidimas, bet registrų centre nėra registruota nuosavybė.
Tuo tarpu teikiant paraiškas neefektyvių katilų keitimui, dažniausiai pasitaikančios klaidos ir paraiškų atmetimo priežastys: namo statybos teisės aktų nustatyta tvarka nėra įregistruotos anksčiau nei prieš 5 metus, gyventojai nori keisti krosnis, kurios netiekia šilumos į vandens pagrindu veikiančias sistemas, arba pareiškėjai nori įsirengti biokuro katilus padidintos taršos zonose, kuriose finansavimas teikiamas tik šilumos siurbliams įsirengti.
Mažosios energetikos, orientuotos į elektros energiją gaminančius vartotojus, plėtra – vienas iš Energetikos ministerijos prioritetinių darbų. Todėl nuo 2019 m. liepos 2 d. gyventojams, norintiems įsirengti iki 10 kilovatų (kW) galios saulės elektrines buvo supaprastintos procedūros, atsisakant perteklinių leidimų pažymų apie energetikos įrenginių techninės būklės patikrinimą. 2019 m. buvo išplėstos finansavimo galimybės, tad pretenduoti į valstybės paramą saulės elektrinėms įsirengti galėjo ne tik tie gyventojai, kurie ketina įsirengti saulės elektrinę individualiame name, tačiau ir tie, kurie gyvena daugiabučiame name, bei tie, kurie neturi galimybės įsirengi savo elektrinės, tačiau nori ją nusipirkti iš elektrinių parko.
Pareiškėjai, norintys pasitikrinti ar jiems rezervuota kompensacinė išmoka gali prisijungę prie APVIS sistemos: https://apvis.apva.lt/. Prisijungimo instrukcija patalpinta skiltyje „Pagalba“.

Dalintis socialiniuose tinkluose