Baigėsi trečiasis šiemet paraiškų teikimo etapas gyventojams, norintiems įsirengti arba įsigyti saulės elektrinę bei tiems, kurie ketina pasikeisti senus šildymo katilus naujais. Iš viso pateikta paraiškų už daugiau nei 15 mln. eurų.
Iš viso pateiktos 3923 paraiškos saulės elektrinėms įsirengti, bendra paraiškų suma sudaro 10,3 mln. eurų. Nutolusioms saulės elektrinėms įsigyti pateiktos 573 paraiškos už 1,03 mln. eurų. Tuo tarpu senus šildymo katilus pasikeisti naujais ketina ir paraiškas pateikė 1327 gyventojai, šioms paraiškoms finansuoti skirta 4,23 mln. eurų.
Naujus kvietimus paraiškoms teikti ir gauti finansavimą saulės elektrinėms įsirengti arba įsigyti bei šildymo katilams pasikeisti planuojama skelbti 2021 m. kovo mėn.
Šiuo etapu parama teikiama galėjo būti tiek saulės elektrinėms su inverteriu, tiek atskirai saulės elementams. Gyventojai, kurie ketina įsirengti saulės elektrinę toje vietoje, kur ir vartos elektros energiją, geografiškai nutolusiuose nuo elektros energijos vartojimo vietose arba elektros energijos vartojimo vietoje daugiabučiame pastate ar jo teritorijoje, galėjo gauti 243 eurų arba 323 eurų kompensaciją už 1 kW, priklausomai nuo to, ar elektrinę planavo įsirengti su inverteriu, ar be jo. Gyventojams, kurie nutarė įsigyti saulės elektrinę iš elektrinių parko, kompensuojama 323 eurai už 1 kW. Parama buvo skiriama įsigyti iki 10 kW galios elektrinei.
Taip pat dėl paramos galėjo kreiptis gyventojai, norintys senus biokuro katilus pasikeisti į naują 5 klasės biokuro katilą arba šilumos siurblį (oras-vanduo, žemė-vanduo, vanduo-vanduo). Norint gauti paramą gyvenamojo namo, kuriame norima keisti katilą, statybos pabaigos metai turi būti ne vėlesni nei 2014 m. ir pastatas neturi būti prijungtas prie centralizuotai tiekiamos šilumos sistemos (pagal Registrų centro Nekilnojamojo turto registro duomenis).
Primename, kad gyventojai, kurie ketina patys įsirengti saulės elektrinę ar pasikeisti neefektyvų katilą, svarbu atkreipti dėmesį, kad finansavimas neskiriamas baigtiems projektams, todėl įranga gali būti įsigyta nuo 2020 m rugsėjo 21 d., o sumontuota tik po paraiškos finansinei paramai pateikimo.
Šiemet pirmą kartą buvo sudarytos galimybės visoms gaminančių vartotojų grupėms – ir juridiniams, ir fiziniams asmenims gauti finansinę paramą. Šiemet gyventojams, verslui, savivaldybėms gaminančių vartotojų skatinimui numatyta skirti rekordinę sumą – iki 70 mln. Eur.
Gaminančių vartotojų skaičius per paskutinius metus sparčiai augo. 2020 m. rugsėjį Lietuvoje buvo 7096 gaminantys vartotojai – tris kartus daugiau nei prieš metus ir net aštuonis kartus daugiau nei prieš dvejus metus. Gaminančių vartotojų įrengtoji galia per metus išaugo daugiau nei tris kartus ir šiuo metu siekia daugiau nei 65 MW.