Poryt, gegužės 21-ąją, Tarptautinės biologinės įvairovės dienos išvakarėse, VU Botanikos sode Kairėnuose vyks šiai progai skirta šventė. Ją VU Botanikos sodas kartu su Aplinkos ministerija rengia jau penkioliktą kartą. Tapo tradicija, kad šventės dieną įėjimas į šį sodą ir visi užsiėmimai yra nemokami.
Šventės pradžia – 12 val. Jos dalyvių laukia pažintinės ekskursijos po botanikos sodą, pašnekesiai su gamtininku Selemonu Paltanavičiumi ir klimatologe Audrone Galvonaite, gamtos fotografijų, bonsų parodos. Atėjusieji į šventę galės stebėti, kaip komponuojamos lauko gėlių puokštės, kaip sodinami ir prižiūrimi dideli medžiai, pasivabalauti su entomologais, paklausyti folkloro muzikos ansamblio koncerto ir kt. Jie taip pat galės aplankyti VU botanikos sodo augalų kolekcijas ir savaiminės floros taką, susipažinti su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro augintiniais, dalyvauti kūrybinėje programoje.
Tarptautinę biologinės įvairovės dieną Lietuva, kaip ir dar 192 pasaulio valstybės, pasirašiusios Jungtinių Tautų biologinės įvairovės konvenciją, mini gegužės 22-ąją. Šią konvenciją Lietuva pasirašė 1993 m., o visateise konvencijos nare tapo 1995 m., kai šį dokumentą ratifikavo Seimas.
Mūsų šalis, pasak gamtininko Selemono Paltanavičiaus, gali didžiuotis savo gamtos įvairove. Dabar Lietuvoje priskaičiuojama apie 25 tūkst. gyvūnų, 1,8 tūkst. augalų ir 6,1 tūkst. grybų rūšių. Tačiau biologinė įvairovė kinta. Pavyzdžiui, iš 1,8 tūkst. Lietuvoje augančių augalų rūšių daugiau kaip 500 yra nevietinės. Invazinių rūšių problema aktuali visame pasaulyje.
Biologinės įvairovės apsaugai mūsų šalyje užtikrinti yra skirti Laukinės augalijos, Laukinės gyvūnijos ir Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymai. Juos įgyvendinant sudaroma Lietuvos raudonoji knyga, steigiamos saugomos teritorijos, vykdomos įvairios apsaugos programos.
AM inf.
azecology.az nuotr.