Viešai prieinamos elektromobilių įkrovimo infrastruktūros įrengimas ir plėtra darnaus judumo miestuose planų nerengusiose savivaldybėse

             

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra vykdo projektą pagal kurį bus atliekamas viešai prieinamos elektromobilių įkrovimo infrastruktūros įrengimas ir plėtra darnaus judumo miestuose planų nerengusiose savivaldybėse (vietose, kurios nustatytos šių savivaldybių iki 2030 m. numatomų įrengti viešųjų ir pusiau viešųjų elektromobilių įkrovimo prieigų planuose).

Projektas įgyvendinamas pagal 2022–2030 metų plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos susisiekimo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 10-001-06-01-01 „Skatinti alternatyviųjų degalų naudojimą transporto sektoriuje“ veiklą „Viešai prieinamos elektromobilių įkrovimo infrastruktūros įrengimas ir plėtra“.

Projekto tikslas – Didinti energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių dalį ir alternatyvių degalų vartojimą transporto sektoriuje, skatinti darnų įvairiarūšį judumą ir mažinti transporto sukeliamą aplinkos taršą.

Projekto tikslinė grupė – Juridiniai asmenys, įsigyjantys ir įrengiantys viešai prieinamą elektromobilių įkrovimo infrastruktūrą (elektromobilių įkrovimo stoteles su prieiga (-omis)).

Tikimasi, kad šios investicijos paskatins įrengti ne mažiau kaip 3 840 elektromobilių įkrovimo prieigų 42-ose savivaldybėse:

  • Sostinės regione bus įrengta 1670 prieigų taškų.
  • Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione bus įrengta 2170 vnt. prieigų taškų.

Vertinant skirtingas finansuojamų stotelių galias, planuojama, kad bus įrengta:

  • Įprastos galios – elektromobiliui perduodama elektrinė galia turi būti ne mažesnė kaip 11 ir ne didesnė kaip 22 kW – 1000 vnt. elektromobilių įkrovimo stotelių su tiek pat prieigų taškų;
  • Vidutinės galios – elektromobiliui perduodama elektrinė galia yra didesnė kaip 22 kW, bet ne didesnė kaip 49 kW – 1600 vnt. elektromobilių įkrovimo stotelių su tiek pat prieigų taškų;
  • Didelės galios – elektromobiliui perduodama elektrinė galia yra didesnė kaip 49 kW, bet ne didesnė kaip 149 kW – 1200 vnt. elektromobilių įkrovimo stotelių su tiek pat prieigų taškų;
  • Labai didelės galios – elektromobiliui perduodama elektrinė galia yra didesnė kaip 149 kW – 40 vnt. elektromobilių įkrovimo stotelių su tiek pat prieigų taškų.

Atsižvelgiant į tai, kad jungtinio projekto remiamos veiklos ir rezultatas – pradėjusios veikti viešosios ir pusiau viešosios įkrovimo prieigos, jungtinis projektas tiesiogiai prisidės prie klimato kaitos švelninimo.

Skirtos 36 mln. Eur investicijos – tik viena iš sudedamųjų elektromobilių įkrovimo stotelių infrastruktūros plėtros finansavimo dalių. Iš viso tam numatyta apie 90 mln. Eur iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“, finansuojamo Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės „NextGenerationEU“ (RRF) priemonės, ir 2021–2027 ES investicinės programos lėšų.

Projekto veiklos turi būti baigtos iki 2026-02-27 d.

Pagrindiniai projektą reglamentuojantys teisės aktai:

2022–2030 metų plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos susisiekimo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 10-001-06-01-01 „Skatinti alternatyviųjų degalų naudojimą transporto sektoriuje“ veiklos „Viešai prieinamos elektromobilių įkrovimo infrastruktūros įrengimas ir plėtra“ poveiklės „Viešai prieinamos elektromobilių įkrovimo infrastruktūros įrengimas ir plėtra darnaus judumo miestuose planų nerengusiose savivaldybėse (vietose, kurios nustatytos šių savivaldybių iki 2030 m. numatomų įrengti viešųjų ir pusiau viešųjų elektromobilių įkrovimo prieigų planuose)“ projektų finansavimo sąlygų aprašas.

Projektų administravimo ir finansavimo taisyklės.