Vilniaus miesto savivaldybėje pradėti naikinti Sosnovskio barščiai: planuojama apimti daugiau kaip 18 hektarų plotą

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) atstovai drauge su Vilniaus miesto savivaldybės ir Verkių regioninio parko specialistais lankėsi Verkių regioniniame parke – apžiūrėjo teritorijas, kur naikinami Sosnovskio barščiai.
„Vilniaus miesto savivaldybė bei Verkių regioninis parkas deda didžiules pastangas, kad šis pavojingas invazinis augalas ne tik neplistų, tačiau ir būtų galutinai išnaikintas. Nauda tiek vietinei florai, tiek ir gyventojams, kurie, ypač pandemijos metu, pamėgo platesnes pasivaikščiojimų teritorijas“, – sako APVA Nacionalinių programų valdymo departamento Aplinkosaugos skyriaus vedėjas Vidas Satašauskas.
Verkių regioninis parkas priskiriamas Lietuvos saugomoms teritorijoms, todėl Sosnovskių barščių naikinimui taikomi tik aplinkai nežalingi metodai – kasimas ir šienavimas.
Šie invaziniai augalai išplitę Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje, identifikuotos  – 133 vietos. Tvarkymo plotuose augalo tankumas yra nevienodas. Naikinimo priemonės įvairios – nuo minėto kasimo ir šienavimo iki purškimo herbicidais.
Iki 2023 m. rugsėjo mėn. planuojama, jog Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje bus sutvarkyta daugiau kaip 18 ha ploto. Tam iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos skirta 55,2 tūkst. eurų, o bendra vertė siekia 92 tūkst. eurų. Projektą administruoja Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).
Sosnovskio barščius  2021 – 2023 m. intensyviai naikina 16 Lietuvos savivaldybių virš 255 ha teritorijoje. Visos savivaldybės yra parengusios Sosnovskio barščio naikinimo veiksmų planus, kuriais remiantis yra atliekami darbai augavietėse.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Apie Sosnovskio barštį
Žmonėms šis augalas pavojingas dėl stipraus jo sultyse esančio alergeno – furanokumarino, kuris, atsidūręs ant odos gali sukelti net 1-3 laipsnio nudegimus. Šie augalai pavojingiausi saulėtą dieną, kuomet jie būna pasidengę rasa.
Sosnovskio barščiai įprastai auga pamiškėse, pakelėse, nenaudojamose pievose, šalia melioracijos griovių, upių bei ežerų pakrantėse – dėl savo nereiklumo augimo sąlygoms kasmet net prieš tai naikintuose plotuose augalas dažnai atželia. Augalas itin greit plinta, vienas individas gali subrandinti net iki 100 tūkst. vnt. sėklų. Nekontroliuojamai želdami Sosnovskio barščiai užima didžiules teritorijas ir pažeidžia ekologinę pusiausvyrą, išstumia vietinę florą.
Naikinant Sosnovskio barštį reikia, jog visas kūnas būtų apsaugotas neperšlampamais drabužiais bei avalyne. Būtina mūvėti pirštines, užsidėti apsauginę kaukę, akinius, respiratorių – taip užtikrinant, kad augalo sultys nepaliestų odos.
Sosnovskio barštis 2016 m. paskelbtas invazine Europos Sąjungos rūšimi. Iki 3-5 metrų aukščio užaugantis augalas į Lietuvą atvežtas apie 1950 metus ir augintas kaip pašarinis augalas gyvuliams. Įprastai pradedamas naikinti pavasarį, kai tik pradeda želti.

Dalintis socialiniuose tinkluose