Baigėsi keturi Aplinkos projektų valdymo agentūros kvietimai gyventojams ir verslui „žaliajam“ transportui įsigyti. Gauta paraiškų už daugiau nei 6 mln. eurų.
Mažiau taršiems automobiliams kompensuoti kreipėsi virš 2,7 tūkst. gyventojų. Prašoma lėšų suma sudarė virš 2,7 mln. eurų.
Susidomėjimas šia priemone kvietimo pradžioje nebuvo didelis. Dar labiau jį paveikė 2020 m. kovo mėn. paskelbtas karantinas. Nuo 2020 gegužės mėn. nuosekliai augo prašymų skaičius ir tik nuo gruodžio mėn. vidurio, įsigaliojus judėjimo į kitas savivaldybes ribojimams, prašymų skaičius sumažėjo daugiau nei tris kartus.
Tarp prašomų kompensuoti automobilių vyrauja naudoti automobiliai (virš 1800), o naujų sudaro kiek mažiau nei tūkstantis – 887.
Daugiausia (virš 2000) buvo prašoma kompensuoti benzinu varomus automobilius. Taip pat kombinuotai, t.y. benzinu ir elektra varomus automobilius – virš 600.
[table id=27 /]
Didžiausią įsigytų automobilių dalį sudaro transporto priemonės (virš 2,5 tūkst.), kurių CO2 emisija siekė 74-130 g/km.
Didžioji dalis įsigytų mažiau taršių automobilių (apie 75 %) yra Europos regiono gamintojų. Azijos regiono gamintojų automobiliai sudaro apie 22 % visų įsigytų mažiau taršių automobilių, o Šiaurės Amerikos gamintojų – apie 3 %.
Daugiau kaip pusė šimto (652) gyventojų prašė kompensuoti įsigytus naujus ar naudotus elektromobilius už daugiau nei 1,7 mln. eurų. Didžioji dauguma (beveik 500) prašomų kompesuoti automobilių yra naudoti, o naujų buvo įsigyta virš 160. Dar apie penktadalis pareiškėjų sunaikino seną taršų automobilį ir pasinaudojo galimybe gauti papildomą 1000 Eur kompensaciją.
Gyventojų susidomėjimas šia paramos priemone kvietimo eigoje didėjo nepriklausomai nuo karantino. Nuo kvietimo paskelbimo tolygiai didėjo pateikiamų prašymų skaičius ir tik dėl karantino, įsigaliojus judėjimo į kitas savivaldybes ribojimams, gruodžio mėn. prašymų skaičius laikinai sumažėjo apie 25 %.
Didžioji dalis įsigytų elektromobilių (apie 57 %) yra Europos regiono gamintojų. Šiaurės Amerikos gamintojų elektromobiliai sudaro apie 25 % visų įsigytų elektromobilių, o Azijos regiono gamintojų – apie 18 %.
Taip pat buvo skelbiama ir parama įsigyti elektromobilius verslui. Beveik 70 įmonių kreipėsi dėl keleivinių (M1, M2) elektromobilių kompensacijų. Verslas įsigijo virš 240 švaresnio transporto už kiek daugiau nei 1 mln. eurų.
9 įmonės pateikė paraiškas kroviniams (N1, N2) elektromobiliams kompensuoti. Įsigyta virš 160 transporto priemonių už daugiau nei pusę (0,65) milijono eurų.
Per praėjusius metus Lietuvoje sunaikinta beveik 16 tūkst. senų transporto priemonių, o registruotų elektromobilių skaičius siekia rekordą – 731 naudoti ir 453 nauji elektromobiliai. Tai daugiausiai kada nors registruotų Lietuvoje automobilių skaičius per metus.