Žagarės regioninis parkas pasiekė rekordą

Žagarės regioninio parko teritorijoje, už 18 kilometrų nuo šių metų Lietuvos kultūros sostinės Žagarės, nutiestas ilgiausias šalyje medinis takas per draustinyje esančią pelkę. 

 

Į Lietuvos rekordų knygą įrašyto medinio tako, vedančio per Mūšos tyrelio telmologinį draustinį, ilgis – kiek daugiau nei 3,6 kilometro. Jam nutiesti prireikė kone 2,5 tūkst. ąžuolinių rąstų ir daugiau nei 22 tūkst. pušies medžio lentelių. Šiam takui įrengti iš ES fondų gauta 900 tūkst. litų. „Džiaugiuosi, kad tako tiesimo darbai baigti šįmet, kai Žagarė tapo Lietuvos kultūros sostine. Žmonės turės galimybę pasigrožėti ir gamtos lobiais“, – pažymėjo Žagarės regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas, besirūpinantis ir kultūros sostinės renginiais. 

 

Ko nežinojo net vietiniai

 

M. Balčiūnas pasakojo, kad Mūšos draustinis visą laiką traukė žmones: grybautojus, uogautojus ir paukščių mėgėjus. Tačiau įžengti į pelkėtą teritoriją buvo itin nesaugu. Dabar, per ją nutiesus ilgiausią Lietuvoje taką, kuriuo eiti tenka ne vieną ir ne dvi valandas, aplankyti pelkę yra didžiulis malonumas. „Pelkėje yra vienintelis Joniškio rajone Miknaičių ežeras. Tačiau kol nebuvo tako, net vietos gyventojai nežinojo apie šio ežero egzistavimą“, – sakė Žagarės regioninio parko direktorius. Jis pabrėžė, kad prie ežero nėra paplūdimio, be to, ežeras gilus jau prie pat kranto, tad patariama juo tik gėrėtis, bet nesimaudyti.

 

„Takas taip pat veda pro mitologinį Tyrelio akmenį, praeinama pro koplytėlę“, – pasakojo M. Balčiūnas. Jis aiškino, kad daugiau nei prieš pusę amžiaus nežinia kieno pastatytą koplytėlę buvo aptikęs bei sutvarkęs Joniškio rajone kunigavęs Tėvas Stanislovas. „Takas veda ir pro buvusius partizanų bunkerius. Kol kas pažymėjome tik jų buvimo vietą, bet ilgainiui ketiname atstatyti žemines“, – tvirtino direktorius. Norintiesiems pasižvalgyti po pelkėtą teritoriją pastatytas apžvalgos bokštas. Take gausu rodyklių, informacinių stendų, įrengti suoleliai poilsiui. Einant šiuo taku pereinama aukštapelkė, tarpinio tipo pelkė, žemapelkė, durpynai. 

 

Ypatinga vieta

 

„Takas įrengtas draustinyje, į kurį šiaip jau neturėtų būti įleidžiama, todėl norėtume bent kiek reguliuoti einančiųjų šiuo taku srautus“, – sakė Žagarės regioninio parko direktorius. Pasirengusieji atvykti į draustinį apie savo viešnagę turėtų informuoti Žagarės regioninį parką. Pagal galimybes bus sudaromos einančiųjų grožėtis gamta grupės, jas lydės regioninio parko atstovas. Mokestis už pasivaikščiojimą ilgiausiu Lietuvoje mediniu taku nebus imamas, mokėti privalės tik gido pageidaujančios grupės. „Noriu pabrėžti, kad take yra nemažai suolelių, bet nėra nė vienos šiukšlių dėžės. Šiukšliadėžės nepastatytos sąmoningai, kad nebūtų pakenkta ekosistemai. Tad visus saldainių popierėlius ar bananų žieves teks išsinešti“, – priminė M. Balčiūnas. 

 

Kaip teigė Žagarės regioninio parko direktorius, pelkės, kuri, per ją nutiesus ilgiausią šalyje taką, neabejotinai taps traukos objektu, galėjo ir nebebūti. Mat sovietmečiu buvo nutarta siurbti ir išvežti joje esančias durpes, tačiau Lietuvai atgavus nepriklausomybę ši veikla buvo sustabdyta ir unikali gamtinė vietovė išsaugota. 

 

„Atvykusieji į Žagarę gali grožėtis ne tik šia pelke, per kurią nutiesėme taką, bet paėjėti ir pėsčiųjų taku, vedančiu per Žagarės ozą, aplankyti Žagarės – Lietuvos kultūros sostinės atidarymo proga atidarytą puikiai sutvarkytą Naryškino dvarą, apsilankyti koplyčioje, kurioje buvo laikomi, bet sovietų veikėjų nežinia kur išvežti stebuklingais darbais išgarsėjusios liaudies šventosios – bajoraitės Barboros Žagarietės palaikai.

 

Remiantis lzinios.lt (aut. Daiva Baronienė)

 

Ilgiausias Lietuvoje medinis takas nutiestas per Mūšos tyrelio telmologinį draustinį / Žagarės regioninio parko nuotr. 

Dalintis socialiniuose tinkluose