Nuo gegužės mėnesio, kuomet buvo paskelbtas kvietimas teikti paraiškas kompensacijoms už taršaus automobilio sunaikinimą, įsigyjant elektrinį paspirtuką, elektrinį ar paprastą dviratį, elektrinį motociklą, elektrinį mopedą ar viešojo transporto bilietą, į Aplinkos projektų valdymo agentūrą (APVA) jau kreipėsi daugiau kaip 4600 gyventojų. Prašoma kompensacijų suma viršija 4,1 mln. eurų. Iš Klimato kaitos programos lėšų priemonei yra skirta 5 mln. eurų.
„Panašu, jog šios aplinkai draugiškos susisiekimo priemonės mūsų šalyje sparčiai populiarėja. Žmonės tampa vis aktyvesni ir automobilius iškeičia į paspirtukus ar dviračius. Sulaukiame daugybės skambučių ir pasiteiravimų dėl šių kompensacijų. Džiaugiamės, jog mūsų Agentūra turi galimybę tiesiogiai prisidėti prie šio žaliojo transporto bumo“, – sako APVA Nacionalinių programų valdymo departamento direktorius Jonas Balkevičius.
Šiai dienai lėšų likutis kompensacijoms yra apie 0,9 mln. eurų. Gyventojų paraiškos bus priimamos, kol pakaks šių lėšų, bet ne ilgiau kaip iki 2021 m. vasario 1 d. Jei paraiškos bus teikiamos taip intensyviai kaip iki šiol, galima prognozuoti, jog lėšų pakaks iki spalio mėnesio.
Kompensacinių išmokų daugiausia prašoma elektriniams paspirtukams ir paprastiems dviračiams. Viso gyventojai įsigijo virš 10 tūkst. šių transporto priemonių. Kadangi galima įsigyti ne vieną priemonę, dažnai kreipiamasi įsigijus kelis dviračių ar paspirtukus visai šeimai.
Gyventojai taip pat domisi ir elektriniais dviračiais. Prašoma kompensuoti virš 400 šių žaliųjų susisiekimo priemonių. Kitos priemonės sulaukė ženkliai mažiau populiarumo. Įsigyta virš 100 elektrinių mopedų, vos 5 elektriniai motociklai, 85 Vilniaus miesto ir 54 Kauno miesto viešojo transporto metiniai bilietai. Kol kas nei vienas gyventojas nesikreipė dėl kompensacijos Klaipėdos miesto viešojo transporto bilietams.
Paraiškas Aplinkos projektų valdymo agentūrai galima teikti tik elektroniniu būdu per informacinę sistemą APVIS. Kompensacijos dydis apskaičiuojamas pagal faktiškai patirtas išlaidas, neviršijant priemonei nustatytų maksimalių sumų ir bendros 1 tūkst. eurų kompensacijos sumos.
Nustatytus kriterijus atitikusio sunaikinto taršaus automobilio savininkas gali gauti iki 310 eurų kompensaciją už metinį viešojo transporto bilietą, iki 400 eurų – už paprastą dviratį arba elektrinį paspirtuką, iki 700 eurų – už elektrinį dviratį, iki 1 tūkst. eurų – už elektrinį mopedą ar elektrinį motociklą.