Žalioms Kauno ambicijoms – beveik 4 mln. eurų: saulės jėgainės iškils ne vien ant mokyklų

Aplinkos ministerija skyrė Kaunui beveik 4 milijonų eurų finansavimą iš Klimato kaitos programos. Ši suma bus paskirstyta 77 mieste veikiančioms įstaigoms, kurios atitiko valstybės skelbto konkurso kriterijus. Lėšas numatyta investuoti į aplinkai draugiškų saulės elektrinių įrengimą ant visuomeninės paskirties pastatų.
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė beveik pustrečio šimto projektų dėl finansavimo skyrimo atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimui visuomeninės ir gyvenamosios paskirties pastatuose.
Praėjusią savaitę atrinkti ir patvirtinti 191 projektai, kurių bendra vertė siekia net 10 milijonų eurų. Tikimasi, kad, juos įgyvendinus, šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija Lietuvoje sumažės net iki 172 tūkst. tonų.
40 procentų visų projektų, atitikusių programos kriterijus, sudaro Kauno miesto vaikų darželiai, mokyklos, sveikatos priežiūros įstaigos (poliklinika, Greitosios medicinos pagalbos stotis), vaikų globos namai.
Konkurso subsidijomis taip pat ketina pasinaudoti „Žalgirio“ arena, Kauno technologijos universitetas, Kauno kolegija, Tardymo izoliatorius bei pati Kauno miesto savivaldybė, numačiusi pasitelkti saulės jėgaines ant administracijos pastato stogo.
Iš viso Kauno mieste esantiems objektams patvirtintas 3,99 mln. eurų finansavimas.
„Dabartinės investicijos ilgainiui atsipirks su kaupu, o tvarūs pastatai užtikrins geresnę gyvenimo kokybę kauniečiams. Visas pasaulis gręžiasi į žaliąją energetiką, tad ir Kaunas – ne išimtis. Siekiame efektyviai panaudoti atsinaujinančius išteklius, rinktis aplinkai mažiausiai kenkiančius sprendimus ir savo veikloje mažinti energijos sąnaudas bei išskiriamą CO2 kiekį.
Ant 69 Kauno mokyklų ir darželių stogų planuojame įrengti fotovoltines saulės jėgaines, kurių gaminama energija bus panaudota bendroms pastato reikmėms. Auganti kauniečių karta galės nuo pat mažumės naudotis alternatyviais energijos šaltiniais mokyklose ir taip įvertinti jų naudą. Šiuolaikinės technologijos bus pažįstamos ne tik iš vadovėlių ar pasakojimų, bet ir realios patirties“, – teigė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.
Virš 77 Kauno pastatų įrengtų saulės elektrinių galia svyruos nuo 25 kW iki 145 kW. Iš visų jų net 71 objektas yra Kauno miesto savivaldybės žinioje. Miesto indėlis įgyvendinant kiekvieną iš projektų vidutiniškai sudarys apie 30 proc. bendros vertės.
Iš saulės šviesos generuojama elektros energija neišskiria žmogui ar aplinkai kenksmingų medžiagų, todėl šis būdas yra laikomas vienu iš gamtai draugiškiausių. Universalios saulės jėgainės nereikalauja papildomo ploto – jos integruojamos ant pastatų stogų bei sienų.
Klimato kaitos programos lėšomis finansuojama pastatų modernizacija ir investuojama į energijos vartojimo bei efektyvumo didinimą, aplinkai draugiškų technologijų – biokuro katilų, šilumos siurblių bei saulės jėgainių – įrengimą, visuomenės informavimą bei konsultavimą klimato kaitos klausimais.

Dalintis socialiniuose tinkluose